خوش آمديد, مهمان
نام کاربری: پسورد: ذخيره
این بخش برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری طراحی شده است. کاربران می‌توانند اطلاعات، تصاویر و تجربیات خود را در مورد مکان‌های گردشگری مختلف در این بخش به اشتراک بگذارند. این فضا فرصتی است تا با دیگران در مورد جاذبه‌های گردشگری مورد علاقه خود گفتگو کنید و از تجربیات و دیدگاه‌های دیگران در این زمینه بهره ببرید. این بخش همچنین می‌تواند به عنوان یک راهنمای گردشگری برای کسانی که به دنبال مکان‌های جدید برای کاوش هستند، مفید باشد.

موضوع: معرفی استان خراسان رضوی

معرفی استان خراسان رضوی 12 سال 10 ماه قبل #1

  • ali
  • ali's Avatar
  • آفلاین
  • مدیر انجمن تخصصی خودرو
  • soper tyoner
  • ارسال ها: 139
  • تشکرهای دریافت شده: 43
  • امتياز: 11
معرفی استان خراسان رضوی

ویژگیهای عمومی استان خراسان رضوی
استان خراسان رضوی، مهمترین و اصلی ترین کانون زیستی در مشرق کشور جمهوری اسلامی ایران است و به عنوان مرکز ثقل فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور در این منطقه، حیات پرباری را می گذراند.
این استان به علت در برداشتنن یکی از مکانهای مقدس شیعیان، حرم مطهر رضوی، و به خاطر مجاورت با کشورهای ترکمنستان و افغانستان و همچنین به لحاظ رواج گردشگری دینی، رونق فعالیت های بازرگانی و گسترش مسائل سوق الجیشی، اهمیت و اعتبار فراوانی دارد.
شهرهای استان:
بردسکن ، تایباد ، تربت جام ، تربت حیدریه ، چناران ، خلیل‌آباد ، خواف ، درگز ، رشتخوار ، سبزوار ، سرخس ، فریمان ، قوچان ، کاشمر ، کلات ، گناباد ، مشهد ، مه ولات و نیشابور مجموع‌ شهرستان‌های‌ این‌ استان‌ هستند.

مركز استان‌ خراسان‌، شهرستان‌ مشهد است‌ كه‌ حرم‌ مطهر حضرت‌ رضا (ع‌)، امام‌ هشتم‌ شیعیان‌ در آن‌ قرار گرفته‌ است‌.پیشینه تاریخی
استان خراسان رضوی، قسمت نسبتا کوچکی از خراسان تاریخی است. سرزمینی که در گذشته نواحی بسیار گسترده ای را در بر می گرفته و قلمرویی یکپارچه داشته است. اما امروزه بخشی از آن شامل سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و قسمت هایی از استانهای دیگر، در کشور ایران واقع است و بخشهای بزرگ تری از آن در کشور افغانستان و جمهوری های شمال و شمال شرق ایران قرار دارد.
خراسان بزرگ تاریخی، یکی از کانون های شکل گیری تمدن بشری بوده و چه در دوران های کهن و پیش از اسلام و چه در دورانهای اسلامی، مردمانی هوشمند و سختکوش در آن می زیسته اند که در پیدایش و گسترش دانش و فرهنگ و پدید آوردن عناصر تمدنی نقش بسزایی ایفا کرده اند. این سرزمین حوادث تاریخی و مهم و متعددی را از سر گذرانده است.
امروزه خراسان رضوی یکی از غنی ترین بخشهای خراسان تاریخی است و به صورت یکی از معتبرترین و عمده ترین استان های کشور جمهوری اسلامی، به حیات پربار خود ادامه می دهد.


ویژگیهای طبیعی
استان خراسان رضوی با در بر گفتن 7 درصد از خاک کشور ایران، 116.348 کیلومتر مربع وسعت دارد و در میان 33 تا 37 درجه عرض شمالی و 56 تا 61 درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. به موجب سرشماری سال 1385 جمعیت این استان 5.593.079 نفر برآورد شده که حدود 8 درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد.
خراسان رضوی از تنوع اقلیمی برخوردار است، اما روی هم رفته جزء مناطق نیمه خشک به شمار می رود. با این وجود نزولات آسمانی در این منطقه در حدی است که آب برای مصارف شهری و صنعتی و کشاورزی را تامین می کند.
منابع آب سطحی خراسان رضوی، به صورت چشمه سارها، چند رودخانه ی آب شیرین دائمی و رودخانه های فصلی است و منابع آبهای زیرزمینی، تعداد پرشمار قنات و چاه های عمیق و نیمه عمیق را تغذیه می کند.
در این منطقه چند رشته کوه وجود دارد که دو رشته کوه هزارمسجد و بینالود از دیگر کوهستان ها مرتفع تر و پر امتدادتر است. بلندترین قله در رشته کوه بینالود واقع است و 3150 متر ارتفاع دارد. در کوهستان های خراسان رضوی، غارهای متعددی شناسایی شده اند که دیدن آنها برای کوهنوردان و غارشناسان بسیار جالب و جذاب است.

محدوده ی جغرافیایی
استان خراسان رضوی از شمال به جمهوری ترکمنستان، از غرب به استان های خراسان شمالی و سمنان، از جنوب به استان خراسان جنوبی و از شرق به کشور جمهوری اسلامی افغانستان محدود است.
این استان به دلیل وابستگی های دیرین با استان های خراسان شمالی و جنوبی ، هنوز هم مرکزیت اقتصادی و اجتماعی خود را نسبت به این دو استان تا حد زیادی حفظ کرده است. همچنین 834 کیلومتر مرز مشترک با دو کشور همجوار، موقعیتی را پدید آورده است که این استان می تواند به عنوان کانون مناسبات اقتصادی و فرهنگی پردامنه ای، در میان سه کشور همسایه به عنوان فعالیت های ثمر بخش بپردازد.
آمیختگی های قومی، فرهنگی و حکومتی، در دوران های دور تاریخی، میان مردمان ساکن در نواحی مرزی و وجود زبان و رسوم و آداب و عادات مشترک در میان این مردمان، زمینه ساز مراودات وسیع در بین آنان بوده و گرچه پاره ای تحولات سیاسی در دهه های اخیر سبب گسستگی هایی در میان مرزنشینان شده بود، اما در حال حاضر امکانات لازم برای برقراری مناسبات اقتصادی از هر نظر فراهم شده و گذرگاه های مرزی دیرینه سال، همچون دوغارون در مرز افغانستان و لطف آباد و باجگیران در مرز ترکمنستان می تواند مجرای پر رونقی برای مراودات بازرگانی پر حجم میان خراسان و آن دو کشور باشد.

محیط زیست
اقلیم متنوع در استان خراسان رضوی، زمینه ساز شکل گیری پدیده های طبیعی گوناگون در این استان گردیده و جلوه های دلپذیر و پرغنایی را در این سرزمین پدید آورده است.
در خراسان رضوی از دره های سرسبز با هوای خنک، پوشش گیاهی پایدار، چشمه سار های پرآب، در پناه قله های پر برف و یخچالهای طبیعی دیرینه سال گرفته، تا دشتهای حاصلخیز و کویرهای خشک و نمکزارهای وسیع را می توان مشاهده کرد.
این گوناگونی در اقلیم و ساختهای طبیعی، سبب شده است که در این استان انواع گیاهان از درختان نیمه گرمسیری همچون انار و انجیر و پسته گرفته تا گیاهان سردسیری همچون ریواس بروید و محصولات مختلف همچون زعفران و محصولات جالیزی ممتاز، در مزارع وسیع و در حجم زیاد، قابل کشت باشد و جانداران متنوعی در مناطق مختلف آن امکان زیست بیابند.
چنین زمینهای طبیعی مساعدی سبب گردیده که در این استان مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی متعددی برای حفظ گونه های گیاهی و انواع جانوران بومی شکل گیرد. از جمله می توان از مناطق حفاظت شده ی باغ کشمیر، دربادام، درونه و پناهگاه حیات وحش شیراحمد و حیدری نام برد. در این میان پارک ملی تندوره در نزدیکی شهر درگز از همه مهمتر و دیدنی تر است. در استان خراسان رضوی یک دریاچه ی کوچک در منطقه بزنگان و چند آبگیر در کنار چشمه سارها، همچون چشمه سبز گلمکان و چشمه گیلاس مشهد وجود دارد.
جنگلهای خراسان رضوی کم تراکم است و وسعت آنها چندان زیاد نیست و جمعاً از 440 هکتار تجاوز نمی کند.
در حیات وحش خراسان رضوی 410 گونه جانوری زیست می کنند که از میان آنها پرندگانی شامل هوبره، زاغ بور، کبک دری، تیهو، قرقاول سفید، هما، کرکس سیاه، بالابان، شاهین، انواع عقاب و پستاندارانی همچون قوچ و میش اوریال، کل و بز، آهو، جبیر، یوزپلنگ، گربه وحشی، کاراکال و گربه پالاس، شاخص و قابل ذکر هستند.

انرژی در استان خراسان رضوی
استان خراسان رضوی از لحاظ دسترسی به منابع انرژی، یکی از غنی ترین استانهای کشور ایران است. به نحوی که در سالهای اخیر هیچگاه، مصرف کنندگان انرژی اعم از صاحبان صنایع و شهروندان، گرفتار تنگناهای بحران آفرین نشده اند.


نفت و گاز
این استان از ذخایر نفت و گاز برخوردار است و یکی از پالایشگاههای عمده ی گاز، در شمال استان و در نزدیکی سرخس به نام پالایشگاه خانگیران فعال است که بخش عمده ای از گاز مصرفی داخلی و صادراتی را تصفیه و تولید می کند. در کنار این پالایشگاه، تولید و فرآوری گوگرد به عنوان یک صنعت حاشیه ای نیز صورت می گیرد. گاز مصارف شهری و صنعتی استان از پالایشگاه خانگیران تامین می شود.

در حوزه توزیع گاز استان، طرح ها و برنامه های زیر، در پنج سال آینده در دست اجرا می باشد که زمینه ی مساعدی برای سرمایه گذاری خواهد بود:
گازرسانی به شهرهای فاقد شبکه گاز- تامین گاز جایگاه های c.n.g ، تامین سوخت گاز برای کلیه صنایع که متقاضی گاز هستند، گازرسانی به روستاهای استان اعتبارات مصوب.
به منظور پخش فرآورده های نفتی نیز دو منطقه در شهرهای مشهد و تربت حیدریه وجود دارد که کار ذخیره سازی و توزیع فرآورده های نفت مورد نیاز شهرهای استان خراسان رضوی و برخی شهرهای استانهای خراسان شمالی و جنوبی را انجام می دهند.


برق
نیروگاه های استان خراسان رضوی، نه تنها برق مورد نیاز صنایع و مصارف خانگی استان را به میزان مورد نیاز تامین می کنند، بلکه بخشی از نیاز کشور را نیز از طریق انتقال نیرو به شبکه ی کشوری، برآورده می سازند. ظرفیت تولید برق نیروگاههای خراسان رضوی بالغ بر 5/3511 مگاوات است. در این استان و در منطقه ی دیزباد نیشابور، نیروگاه های برق بادی نیز بنیاد گذاشته شده که قابل توسعه و بهره برداری بیشتر است.
در استان خراسان رضوی طرح برقی کردن چاههای عمیق اجرا گردیده و نیروی برق به میزان قابل توجیهی به مدد کشاورزی آمده است.
در حال حاضر زمینه ی سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق استان مساعد و با توجه به امکان صدور برق به کشورهای مجاور از توجیهات اقتصادی برخوردار است.

آب و خاک
وضعیت آب و خاک و پوشش گیاهی در استان خراسان رضوی، به دلیل نیمه خشک بودن منطقه کاملا مطلوب و در حد ممتاز نیست، اما آن قدر هست که این داده ها از دیرباز امکانات کافی برای تامین نیازهای اساسی انسان عرضه می داشته و موجبات شکل گیری زیستگاه های مهم و نسبتاً پرجمعیت را در این منطقه فراهم می آورده است.
وجود شهرهای تاریخی همچون نیشابور و توس و منطقه های آباد قدیمی چون زاوه و بیهق که رویدادهای بسیاری بر آنها گذشته است، حکایت از آن دارد که این خطه از منابع آب در حدی برخوردار بوده که امکان کشاورزی، دامپروری و ساخت و ساز و شکل گیری روستاها و شهرها را فراهم می آورده است.
وجود یکی از پدیده های کم نظیر استحصال آب به نام قنات که روشی بسیار هوشمندانه برای بهره برداری از سفره های آبهای زیرزمینی است، گویای این حقیقت است که پیشینیان برای تامین آب به عنوان یکی از اصلی ترین داده های زیستی چاره اندیشی و تلاش بسیار می کرده اند. وجود قنات های چند هزار ساله همچون قنات قصبه در گناباد و آثار آب بندها در حوالی شهرهای جنوبی استان، نشان دهنده ی برنامه ریزیها و فعالیت های پر دامنه ی نسلهای پیشین در زمینه ی تامین آب است.
چنین پیشینه ای در حوزه آب، مبین آن است که برای بهینه سازی استحصال آب در استان، اجرای طرحهای کلان کمال ضرورت را دارد. از این رو زمینه های سرمایه گذاری در طرحهای آبی استان خراسان رضوی بسیار وسیع و مورد تایید و پشتیبانی برنامه ریزان و مدیران اجرایی استان است.

منابع آبی استان
در استان خراسان رضوی چهار رودخانه ی آب شیرین به نام های رود اترک، کشف رود، رود درونگر و رود زنگلانلو عمده ترین منابع آب را تشکیل می دهند. جز آن، چشمه سارها، قناتها و چاه های عمیق و نیمه عمیق بخش بزرگی از آب مصرفی بخش کشاورزی و بخش صنعت و مصارف شهری را تامین می کنند.
به منظور بهره گیری بهینه از منابع آبی استان، سدهایی نیز ساخته شده است که مهمترین آنها عبارتند از سد کارده و سد طرق در شهرستان مشهد و سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان.

ارتباطات استان
استان خراسان رضوی به دلیل ظرفیت های والای فرهنگی و به خاطر وجود کلان شهر مشهد در مرکز آن از امکانات، تجهیزات، وسایل و رسانه های ارتباطی نسبتاً مفصلی برخوردار است که مهمترین آنها را می توان با عناوین زیر نام برد:


صدا و سیما
مرکز صدا و سیمای مشهد، یکی از پرسابقه ترین و مجهز ترین رسانه های صوتی و تصویری کشور است که به صورت شبانه روزی فعال است. این مرکز علاوه بر پخش برنامه های تولید شده در مراکز دیگر، خود مستقلاً به طور گسترده ای به تولید و پخش برنامه می پردازد.
در این استان 6 ایستگاه رادیو با 8 فرستنده اصلی- 195 ایستگاه موج f.m با 175 فرستنده ی اصلی- 343 ایستگاه تلویزیونی و 797 فرستنده، تمامی زیستگاه های شهری و روستایی را پوشش می دهند.


روزنامه ها و نشریات
در مرکز استان خراسان رضوی دو روزنامه به صورت کشوری، مجموعاً با 156.000 شمارگان منتشر می شود که روزنامه خراسان با پیشینه 60 ساله یکی از قدیمی ترین روزنامه های موجود کشور است که به صورتی مطلوب چاپ و منتشر می شود. علاوه بر آن 74 نشریه به صورت مجله، هفته نامه، دو هفته نامه، ماهنامه، دوماه نامه و فصل نامه در استان منتشر می شوند که شمارگان آنها بالغ بر 520.000 نسخه است.


مخابرات
در حال حاضر قریب 2.000.000 خط تلفن ثابت در استان خراسان رضوی واگذار و نصب شده است که بیش از 1.600.000 خط آن فعال است و ضریب نفوذ تلفن ثابت در این استان قریب 25 درصد است.
تعداد تلفن های همراه فعال تا پایان سال 1385، نزدیک به یک میلیون شماره بوده که ضریب آن 9 درصد برآورد گردیده است.
در حال حاضر 67 درصد جاده های استان تحت پوشش تلفن همراه می باشد و در کلیه ی مراکز شهرستانها، شهرها، شهرکهای صنعتی و مراکز دانشگاه امکان واگذاری دیتا، به میزان درخواست متقاضیان وجود دارد.
هم اکنون دو مرکز صنعتی تولید کابل، دو شرکت تامین کننده ی تجهیزات مخابراتی، یک شرکت ارائه دهنده ی خدمات مخابراتی در سطح استان فعالند و در همه ی این موارد امکان سرمایه گذاری و احداث و راه اندازی واحدهای مشابه فراهم است.


تقسیمات کشوری
در سال 1383، به موجب قانون استان خراسان به سه استان کوچکتر تقسیم شد و بدین ترتیب استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر مشهد با 19 شهرستان و 62 بخش شکل گرفت.

این تصویر برای مهمانان مخفی شده است. لطفا برای دیدن آن وارد شوید یا ثبت نام کنید.

مدير دسترسي عمومي براي نوشتن را غيرفعال كرده.
كاربران زير تشكر كردند: salatin

استفاده یا کپی برداری از محتوا، قالب، ایده ها و سایر عناصر مرتبط با این انجمن، چه به صورت الکترونیکی، چاپی، فتوکپی یا هر روش دیگری، ممنوع است. این ممنوعیت شامل استفاده، تکثیر یا انتقال این موارد است. باید توجه داشت که مطالب منتشر شده در این انجمن گفتگو لزوما نظر حسین صباغی نیست و مسؤولیت آن به عهده نویسنده مطلب است.

 

 
 

آخرین ارسال های انجمن:

آموزش تخصصی گیتار در مشهد

زمان ایجاد صفحه: 0.175 ثانیه